Nejen svým studentům v předmětu Pneumatologie bych rád předal několik zajímavých tipů pro zvýšení efektivity při poslechu přednášek z Youtube a audioknih. Tyto tipy mohou přijít vhod, protože v rámci pneumatologie zkoušíme v pilotním provozu kombinaci nahraných přednášek a online setkání s následnou výukou.
První nahranou přednáškou jsou Úvodní poznámky k pneumatologii. (Další nahrávky už takto sdílet nebudeme! 😇)
Tipy pro poslech přednášek na Youtube
Blokování reklamy
Reklamy na Youtube se lze zbavit několika způsoby. Nejspolehlivějším způsobem je zaplatit si placenou verzi Youtube, která posluchače nevyžádanými reklamami neobtěžuje. Reklamu však umí blokovat i některá rozšíření pro Google Chrome či podobné prohlížeče. Mým oblíbeným rozšířením pro blokování reklamy je uBlock Origin. Nevýhodou je, že tato rozšíření nemusí být pro blokování reklamy vždy spolehlivá. Mohou přestat fungovat.
Zrychlený poslech
Značné úspory času lze docílit zrychleným poslechem přednášky. Stačí kliknout na ikonku ozubeného kolečka vpravo dole, pak na „Rychlost přehrávání“ a tam zvolit násobek rychlosti, jakou se má video přehrávat.
Poslech dle kapitol
Důležitým prvkem jsou u nahraných přednášek kapitoly. Umožňují snadnou orientaci ve videu a poslech na pokračování. Sezanam kapitol se nachází v popisu videa. Aktuální kapitolu zjistíme najetím myši na časovou osu.
Automatické titulky
Teprve před několika měsíci zavedl Google na Youtube podporu automatického generování titulků pro češtinu! Této možnosti rád využívám, pokud nechci mít na hlavě sluchátka a nemohu v místnosti pouštět zvuk.
Stažení a offline poslech
Existuje několik způsobů, kterak z Youtube stáhnout video do offline podoby. Mým oblíbeným spolehlivým řešením je program jDownloader, který lze stáhnout na stránkách https://jdownloader.org/. Jde o aplikaci v Javě, takže bude fungovat i na macOS a na Linuxu.
Program nainstalujeme, spustíme a vložíme do něj odkaz na video, které chceme stáhnout. Když se stahování dokončí, zjistíme, že kromě videa nám jDownloader do jedné složky stáhl také automaticky generované titulky ve formátu .srt a audioverzi ve formátu .m4a. To je skvělé, protože teď máme video vlastně jako audioknihu!
Tipy pro poslech audio přednášek a audioknih
Pro poslech audioknih používám na svém starém mobilu s Androidem aplikaci Smart Audiobook Player. Zda již existuje lepší, to nevím, ale tuto jsem si před pár lety koupil a slouží mi skvěle. Alternativou pro iOS by mohla být apka BookPlayer, ale vyzkoušeno to nemám.
Audioknihu nebo přednášku staženou z Youtube jsem si do mobilu přenesl a umístil do složky, která se jmenuje tak, jako daná audiokniha. Všechny kapitoly audioknihy musí být v jedné správně pojmenované složce. Pokud tedy chcete poslouchat audioknihu Co říká Bible o Duchu svatém, kterou jste si stáhli ze složky předmětu, musíte si jednotlivé soubory mp3 nechat v jedné složce, kde nebude nic jiného!
Smart Audiobook Player si po proskenování telefonu audioknihu uvědomí a umožní nám spustit ji. Mezi výhody, kterých zde můžeme využít, patří:
- Možnost zrychleného poslechu,
- u formátu .m4a, v němž nám jDownloader stahuje přednášky, nám zůstane možnost navigace po kapitolách,
- možnost vkládání záložek s poznámkami, které si potom můžeme přesunout do počítače a pracovat s nimi a
- zobrazování titulků, pokud do mobilu nahrajeme i .srt soubor.
Tímto způsobem můžeme při cestě do práce či do školy naposlouchat mnoho různých audioknih či přednášek a kázání, která si stáhneme pomocí jDownloaderu. Stačí mít sluchátko v uchu.
Toto je jen pár tipů určených pro Windows a Android. Pokud Vás napadají další, třeba i efektivnější triky, napište nám je v komentářích! 😎👌🔥