K výuce Literatury Starého zákona se běžně připojuje 14 studentů. Každé úterý se scházíme online, začínáme v 19:30 a s krátkou pauzou jedeme do 21:05 (pokud nepřetáhnu, což se stává).
Skvělá atmosféra a zvídaví studenti
Mezi studenty panuje přátelská, zvídavá atmosféra. Někdy mě jako učitele opravdu překvapí, co všechno studenty zajímá (a co je naopak až tak nezajímá). Je skvělé vidět, jak se aktivně zapojují do diskuzí a snaží se proniknout do hloubky témat, která probíráme.
Předmět z produkce Global University
Učebnice Literatury Starého zákona pochází od Global University. Jejím autorem je Steven Fettke, který předkládá základní přehled všech částí Starého zákona. Látku učebnice se snažím obohatit tak, aby byla zajímavá a zábavná nejen pro studenty, ale také pro mě jako učitele. 😇 Ačkoliv jsem tento předmět vyučoval již několikrát, vždy se najde něco nového, co mě na výuce zaujme a co si zaslouží tu nejvyšší pozornost.
Výzvy při výuce a výběr témat
Poprvé jsem tento předmět učil v roce 2014 a od té doby několikrát, ale každá nová zkušenost výuky přináší nové výzvy. Největší výzvou u takto širokého přehledového předmětu je rozhodnout, jaká témata vybrat a jak hluboko do nich jít. Některá témata jsou skutečně fascinující – například historie kritiky zdrojů v Pentatuchu. Je to napínavé téma, v nichž se střetává kritika zdroje, narativní kritika, fundamentalismus, radikální kritika a zápasí spolu až do epického závěru, jako v nějaké marvelovce. Avšak ukázalo se, že tento konkrétní problém si vyžaduje hodně času, a praktický význam pro studenty není příliš velký. Proto je důležité soustředit se na témata, která mají pro studenty širší význam.
Spojení historie, exegeze a teologie
Myslím, že klíčové je vždy projít historické pozadí, exegezi a teologické poselství jednotlivých knih Starého zákona. Historie, text a teologie jsou navzájem propojené a jejich vzájemnost je pro pochopení Starého zákona zásadní. Snažím se studentům ukázat, jak se jednotlivé části knihy Starého zákona vzájemně ovlivňují a jak tvoří ucelený teologický obraz.
Výuka v praxi: Genesis, Abraham, smlouvy a teologický kontext
V první části kurzu jsme se zaměřili na Genesis 1 a jeho vztah k moderní vědě, přičemž jsme diskutovali také o paralelách s texty starověkých mytologií. To nám pomohlo lépe porozumět žánru a funkci tohoto biblického textu. Následně jsme se věnovali postavám jako Noe a Abraham, přičemž jsem pokračoval ve vysvětlování biblických smluv. Adamovská, noemovská, abrahamovská, mojžíšova a davidovská smlouva se spojují v nové smlouvě, jejímž prostředníkem je Kristus. Tento způsob výkladu nám umožňuje postupně přecházet od historického pozadí k teologickému porozumění.
Co nás ještě čeká?
I když jsme toho už probrali spoustu, před námi je ještě hodně práce. V dalších hodinách se zaměříme na Exodus, Mojžíšův zákoník, deuteronomickou historii, proroky a spisy. Zbývá nám už jen několik setkání, a tak doufám, že všechno stihneme včas probrat.
Učit Starý zákon je zábava. Doufám, že nejen pro mě. 😊 Případný zájemce se může přihlásit k Launchpadu a začít studovat nebo se jen tak nezávazně do výuky podívat. V takovém případě mi stačí napsat a já pošlu link!